دکمه موبایل منو

جزییات خبر

شنبه / ۱۵ دی ۱۳۹۷ / ۱۹:۲۳
سرویس : ایلام
کد خبر : ۱۶۶۰۳۶
گزارشگر : ۱۰۰
گزارش:

وقتی دردسرهای زندگی طعم دیالیز می‌دهد

(شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷) ۱۹:۲۳

نیازعلی، مردی که هفتاد و چند سال سن دارد یکی از اهالی روستای شله کش است که چند سالی است با بیماری قند و چربی خون حاد دست‌به‌گریبان است. عدم درمان به‌موقع بیماری قند و چربی خونش به خاطر دوری از مراکز درمانی و البته مشکلات مالی و فقر خانوادگی باعث شده است که وی کلیه‌هایش را دو سال پیش از دست بدهد و زندگی‌اش دیالیزی شود.

بسیاری از خانواده‌های محروم و نیازمند نه‌تنها دارای مشکلات و تنگناهای مالی هستند و با فقر و محرومیت دست‌وپنجه نرم می‌کنند، بلکه گاها هم مشکلاتی همچون بیماری بر زندگی‌شان سایه می‌اندازد و مشکلاتشان را دوچندان می‌کند.
شهرستان چرداول یکی از مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته در استان ایلام است که روستاهای محروم و دورافتاده زیادی نیز دارد که هر یک مشکلات خاص خود را دارند و در بن‌بست‌های جورواجور گرفتارشده‌اند.
هر چه از شهر سرابله مرکز شهرستان چرداول به سمت هلیلان و مناطق انتهایی تابعه این شهرستان برویم مشکلات روستاها و مردم این مناطق نمود بیشتری پیدا می کند و سطح محرومیت‌ها عمیق تر می‌شود.
دور بودن از مناطق شهری و امکانات امروزی، بن‌بست‌های جغرافیایی، کمبود امکانات تحصیلی و نبودن دبیرستان، نبود مراکز بهداشتی، اعتیاد و مشکلات اجتماعی و البته فقر و بیکاری همچون بسیاری دیگر از مناطق استان ایلام ازجمله عمده‌ترین مشکلات روستاها و مناطق محروم شهرستان چرداول است.
یکی از روستاهای محروم بخش زاگرس چرداول و البته یکی از پرجمعیت‌ترین روستاهای این شهرستان روستای شله کش بوده که همه آن محرومیت‌هایی را که به آن اشاره شد را به‌صورت پیدا و یا پنهان همراه خود دارد.
دور بودن از مراکز درمانی و در کل مراکز شهری یکی از مشکلاتی است که اهالی روستای شله کش شهرستان چرداول با آن مواجه هستند. از روستای شله کش تا شهر سرابله مرکز شهرستان چرداول بیش از 75 کیلومتر فاصله هست که این فاصله برای اهالی این روستا که عمدتاً هم فاقد وسیله هم هستند دردسرهای بسیاری را به همراه  دارد.
نیازعلی، مردی که هفتاد و چند سال سن دارد یکی از اهالی روستای شله کش است که چند سالی است با بیماری قند و چربی خون حاد دست‌به‌گریبان است. عدم درمان به‌موقع بیماری قند و چربی خونش به خاطر دوری از مراکز درمانی و البته مشکلات مالی و فقر خانوادگی باعث شده است که وی کلیه‌هایش را دو سال پیش از دست بدهد و زندگی‌اش دیالیزی شود.
این در حالی است که نزدیک‌ترین مرکز دیالیز به روستای  شله کش محل زندگی وی که شهر سرابله است بیش از 75 کیلومتر است و او مجبور است هر سه روز یکبار دیالیز کند و فاصله روستایشان تا شهر سرابله را طی کند و زحمت این کار هم معمولاً بر دوش پسرشان است.
یکی از فرزندان پسر خانواده نیازعلی که خودش هم چند سالی است متأهل شده و مشکلات زیادی دارد می‌گوید: در هفته سه روز باید پدرم را برای دیالیز به سرابله ببرم و این در حالی است که خودم هم ماشین در اختیار ندارم و تمام مراحلی که در طول هفته باید پدرم را به دیالیز ببرم باید خودرو کرایه کنم.
او می‌گوید: درواقع من و پدرم بیشتر روزهای هفته را بین دیالیز و زندگی در رفت‌وآمد هستیم و به همین خاطر همه زندگی‌مان مختل شده و تحت تأثیر بیماری پدرم قرارگرفته است. کسب‌وکارمان مختل شده و بیشتر منبع درآمدمان هم صرف این کار می‌شود.
این در حالی است که زندگی خودشان هم دارای مشکلات زیادی است که حتی برای برخی امورات درمانی همسرش فرصتی در اختیار ندارد و برحسب ضرورت از بس زندگی خودش را وقف بیماری‌ها و مشکل دیالیز پدرش کرده است فرصت کافی را برای پرداختن به مشکلات شخصی خودشان ندارد.
نبود شغل مناسب و درآمد کافی در روستای شله کش باعث شده است که نیازعلی و خانواده‌اش از حدود 16 سال پیش تحت حمایت کمیته امداد قرار گیرند و از خدمات این نهاد برخوردار شوند.
مدیر کمیته امداد شهرستان چرداول در این باره می‌گوید: از زمانی که مشکلات بیماری و دیالیز وی هم به انبوه مشکلات زندگی این خانواده اضافه‌شده است کمیته امداد سعی کرده است که از بار مشکلات این خانواده در این زمینه بکاهد.
جمشیدزادی افزود: مشکل بیماری نه‌تنها دامن‌گیر سرپرست این خانواده است بلکه یکی از فرزندان این خانواده هم تحت حمایت خدمات بهزیستی قرارگرفته است. 
وی در ادامه گفت: در سفری که چند وقت پیش مدیرکل کمیته امداد استان ایلام به چرداول داشتند وی از وضعیت این خانواده بازدید و علاوه بر کمک‌های نقدی بلاعوض برای هزینه‌های درمانی و دیالیز سرپرست این خانواده مقرر شد پس از ارائه فاکتور درزمینهٔ هزینه‌های درمانی و دیالیز کمک‌هایی به این خانواده صورت گیرد.
البته دور بودن از مرکز دیالیز تنها مشکل درمانی اهالی در روستای شله کش نیست بلکه مردم این روستا برای کوچک‌ترین مشکلات درمانی باید به مرکز این شهرستان مراجعه کند.
پولادی یکی از اهالی شله کش می‌گوید: در سال‌های گذشته اگرچه که در زمینه‌های مسکن اقدامات خوبی در این روستا صورت گرفته و بسیاری از مردم صاحب‌خانه مناسب شده‌اند اما فقر و بیکاری در زندگی مردم این روستا سایه انداخته است.
وی می‌گوید: درزمینهٔ های درمانی پزشکان متخصص یا در ایلام مرکز این استان هستند و یا به تعداد کمی در شهر سرابله مرکز این شهرستان و اهالی این روستا برای کوچک‌ترین مشکل درمانی باید کیلومترها دورتر بروند.
گزارش: حشمت اله کرمی نژاد
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۵۶۳

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید