دکمه موبایل منو

جزییات خبر

شنبه / ۱۵ دی ۱۳۹۷ / ۱۳:۰۹
سرویس : ایلام
کد خبر : ۱۶۶۰۳۰
گزارشگر : ۱۰۰
گزارش:

از بیکاری و زندگی فقیرانه در چهار دیواری خانه کاهگلی تا موفقیت های شغلی و صاحب خانه شدن

(شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷) ۱۳:۰۹

داشتن سرپناه برای خانواده رحیمی ابتدا رؤیایی بسیار دور و دست‌نیافتنی بوده که در خیال آن‌ها به حقیقت نمی‌پیوست اما اکنون این رؤیا به حقیقت پیوسته و این خانواده هم صاحب شغل و بیمه تأمین اجتماعی و هم مسکن مناسب شده‌اند.

دیوار کاه‌گلی خانه قدیمی‌اش خود بهترین گواه برای فقر و تنگدستی، کمبود امکانات رفاهی و سختی‌های روزگارانی است که زیر سقف چوبی این خانه بر این خانواده سپری‌شده دارد.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، در این خانه نمور و کهنه ،دیرزمانی ،خانواده‌ای چهارنفره بدون هیچ‌گونه امکانات زندگی می‌کنند . سقف بدون ایمنی این خانه تنها پوششی نمادین در برابر آسمان است،سقفی که چهار دیوار کاه‌گلی آن را احاطه کرده است.
نورعلی رحیمی در این سکونتگاه قدیمی در حاشیه شهر زرین‌آباد از توابع شهرستان دهلران استان ایلام، بدون منبع درآمد و به‌دوراز هرگونه وسایل رفاهی به همراه فرزندانش با فقر و تنگدستی  روزگار می‌گذرانند که رنگ رخساره‌شان به‌خوبی حکایت از حال درونی آن‌ها دارد.
این مرد هرروز نگاهش به سمت آسمان خشک‌شده و سالها است که منتظر نزول رحمتی از جانب خداوند برای خود و فرزندانش است اما مدت‌ها است که امید در دل او فرزندانش خشکیده و براثر گرسنگی مفرط دچار سوءتغذیه هم شده‌اند.
نورعلی اگرچه که جوان است اما به دلیل نداشتن سرمایه و منبع درآمد نه‌تنها از نیروی جوانی خود استفاده نکرده بلکه در اوج جوانی ، شرایط جسمی‌اش شبیه  فرد کهن‌سالی شده که چروک‌های صورتش نشان از رنج و سختی‌هایی است که بر وی گذشته است.
پدر نورعلی نیز شرایطی بهتر از او ندارد و قادر به تأمین مایحتاج و حتی وسایل اولیه زندگی فرزندش نیست و در حسرت یاری به فرزندانش با چشمان اشک‌بار سر بر بالین می‌گذارد.
اما این خانواده از فقر مطلق خود که هیچ راه گریزی از آن ندارند شکایتی ندارند و سال‌ها با همین وضعیت روزگار گذرانده و گویا با همه سختی‌های زندگی‌شان کنار آمده‌اند.
این خانواده روزهای سختی را در اوج گرسنگی  به شب رسانده‌اند و شاید حالا دیگر به آن عادت کرده و تأثیری در حالشان ندارد، اما گویا صبر آن‌ها تمام‌شده نورعلی دیگر تاب تحمل این وضعیت و از دست دادن زن و فرزندش براثر گرسنگی و سوءتغذیه را ندارد اما دستش به‌جایی بند نیست.
اما اگر خداوند بخواهد این روزهای سخت نیز به پایان می‌رسد و گویا قرار است روزنه امیدی در این خانه باز شود.
همه اطرافیان از وضعیت این خانواده اطلاع دارند واز عزت‌نفس آنان نیز باخبرند. با معرفی همین اطرافیان و توصیه‌های آنان این خانواده برای تحت حمایت قرار گرفتن به کمیته امداد مراجعه می‌کنند .
مدتی بعد این خانواده توسط مددکار این نهاد زندگی‌شان موردبررسی قرارگرفته و از نزدیک با اوضاع این خانواده آشنا شده و آن‌ها را تحت حمایت این نهاد قرار می‌دهند.
اما شاید نیازها  و کمبودهای این خانواده بیش از کمک‌های کمیته امداد است و مشکلات آنان آن‌قدر فراوان است که این کمک‌ها جوابگوی نواقصات پرشمار زندگی آن‌ها نیست اما کمیته امداد نیز راه‌حل بهتری برای درمان‌بخشی از مشکلاتشان دارد.
نورعلی جوان است و توانایی کار کردن نیز دارد بنابراین می‌توان از این ظرفیت برای بهبود سطح زندگی‌شان استفاده کرد همچنین با توجه به وجود فضای مناسب برای دام‌پروری و دامداری در حاشیه شهر، پیشنهاد مشاور کمیته امداد و مددکار این خانواده برای راه‌اندازی طرح دامداری مناسب‌ترین راه برای اشتغال این خانواده است.
  نورعلی پس از اینکه موردحمایت کمیته امداد قرار می‌گیرد در سال 89 با اجرای طرح اشتغال‌زایی با حمایت کمیته  امداد 130 میلیون ریال تسهیلات از محل منابع مالی این نهاد دریافت کرده که با این مبلغ وام 40 رأس گوسفند خریداری می‌کند.
با دریافت تسهیلات از کمیته امداد، نور امید در دل این خانواده روشن‌شده و به آینده امیدوار می‌شوند. خانواده رحیمی با تلاش و جدیت  و نگهداری از دام‌هایشان توانسته‌اند پاره‌ای از مشکلاتشان را برطرف و علاوه بر اینکه صاحب شغل مناسب شده‌اند، با بیمه شدن توسط تأمین اجتماعی امید به زندگی و آینده‌ای روشن در دل خانواده ایجاد می‌شود.
دنیا اندک‌اندک روی خوش خود را به این خانواده نشان می‌دهد و با داشتن منبع درآمد مناسب شادی وصف‌ناپذیری در این خانه جریان پیداکرده است.
پدر دیگر شرمنده زن و فرزندانش نیست فرزندانش نیز چشم امید به دستان پدردارند و به وجود او افتخار می‌کنند و با تلاش او و حمایت‌های کمیته امداد دیگر چون گذشته با شکم‌گرسنه سر بر بالین نمی‌گذارند.
اما با وجود این شادی‌ها نداشتن مسکن مناسب و خانه بدوشی از مشکلات اصلی این خانواده است و نورعلی مجبور است بخش زیادی از دستمزدش را صرف پرداخت اجاره منزل کند.
پس از سال‌ها تحمل سختی ومشقت، با کمک خیران و پس انداز در این مدت موفق به خریداری یک قطعه زمین در  شهر پهله زرین آباد شده و کمیته امداد نیز قصد دارد در راستای برنامه های اشتغال زایی خود در زمینه ساخت خانه برای این خانواده اقدام کند.
خانواده رحیمی با دریافت تسهیلات بنیاد مسکن شروع به احداث منزل مسکونی نمودند و کمیته امداد نیز برای تکمیل این پروژه مبلغ 19 میلیون تومان بصورت بلاعوض  کمک می کند.
 کمیته امداد همچنین علاوه بر این میزان کمک، مبالغی نیز از خیران برای آنها کمک گرفت و اکنون این خانواده دارای منزل مسکونی مناسب هستند که در روزهای آینده به این خانه جدید اسباب کشی می کنند.
 داشتن سرپناه برای خانواده رحیمی ابتدا رویایی بسیار دور و دست نیافتنی بوده که درخیال آنها به حقیقت نمی پیوست اما اکنون این رویا به حقیقت پیوسته و این خانواده هم صاحب شغل و بیمه تأمین اجتماعی و هم مسکن مناسب شده اند.
نورعلی هم اکنون با خیالی آسوده در منزل خود و با داشتن منبع درآمد زندگی خوبی می گذراند و خیال ندارد به زندگی رقت بار گذشته بازگردند.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۷۷۰

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید