دکمه موبایل منو

جزییات خبر

شنبه / ۸ دی ۱۳۹۷ / ۱۲:۲۹
سرویس : ایلام
کد خبر : ۱۶۵۸۸۸
گزارشگر : ۱۰۰
گزارش:

ترک تحصیل در نوجوانی بخاطر فقر و موفقیت در اشتغال با هنر طراحی های نوین

(شنبه ۸ دی ۱۳۹۷) ۱۲:۲۹

در دوران نوجوانی و زمانی که دوستان هم سن و سالم مشغول زندگی عادی خود و درس و تحصیل بودند من به‌ناچار دریکی از نجاری‌های اقوام و آشنایان مشغول به کار شدم و چون جوان بودم به‌راحتی کار را فراگرفتم و تصمیم گرفتم از این راه شغلی مناسب برای خودم فراهم کنم.

 در روزگاری که پیدا کردن شغل مناسب آن‌هم در مناطق محروم و بدون امکانات یکی از مشکلات و دشواری‌های زندگی افراد است، بی‌شک داشتن خلاقیت و مهارت‌های شغلی می‌تواند کارگشای افراد برای ورود به عرصه کار و فعالیت شغلی باشد.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد،فتح اله زینی وند از کارآفرینانی است که با بهره‌گیری از ذوق و سلیقه شغلی خود و مهم‌تر از آن از طریق خلاقیت‌های هنری‌اش توانسته است علاوه بر اینکه برای خود و خانواده‌اش شغل و درآمد مناسبی را بنیان‌گذاری کند برای چند نفر جوان دیگر نیز شغل ایجاد کرده و آنان را به‌کارگیری کند.
 زینی وند که حدود 30 سال سن دارد در روستایی دوردست از توابع شهرستان آبدانان بنام روستای پشت قلعه زندگی را به‌دوراز هیاهو و البته با سختی‌های فراوان همراه با مادر خود می‌گذراندند. وی که دارای تحصیلاتی اندک در مقطع راهنمایی هستند از دست دادن پدرش در روزگار نوجوانی‌اش باعث شد درس و تحصیل را رها کند و با وارد شدن به عرصه کار و فعالیت سرپرستی مادر و دیگر اعضای خانواده‌اش را عهده‌دار شود.
به خاطر تأمین معیشت خانواده  در دوران راهنمایی ترک تحصیل کردم
وی در مورد شرایط زندگی گذشته خود می‌گوید: مادرم از زمانی که به یاد دارم ازکارافتاده و دارای بیماری قلبی بود و بعد از فوت پدرم به خاطر شرایط زندگی درس و تحصیل را رها کرده و به‌تنهایی نان‌آور خانواده شدم .
این کارآفرین آبدانانی علاوه بر ناگزیرهای زندگی، داشتن انگیزه و علاقه به کار را از دلایل موفقیت‌های شغلی‌اش می‌داند و می‌گوید: در دوران نوجوانی و زمانی که دوستان هم سن و سالم مشغول زندگی عادی خود و درس و تحصیل بودند من به‌ناچار دریکی از نجاری‌های اقوام و آشنایان مشغول به کار شدم و چون جوان بودم به‌راحتی کار را فراگرفتم و تصمیم گرفتم از این راه شغلی مناسب برای خودم فراهم کنم.
وی ادامه می‌دهد: من تا مدت‌ها در همان نجاری به‌عنوان کارگر و شاگرد مشغول کار و فعالیت بودم اما به سطحی از مهارت و خلاقیت در کارم رسیده بودم که دوست داشتم خودم از این راه شغل مستقلی داشته باشم.برای این کار اما مانع بزرگی سر راهم بود و آن نداشتن توان مالی برای راه‌اندازی کارگاه بود.
با دریافت 15 میلیون تومان از کمیته امداد شغل موردنظرم را راه‌اندازی کردم
این کارآفرین در ادامه می‌گوید: در این مدت از گوشه و کنار و از طریق همشهریانم و رسانه‌های مختلف با فعالیت‌های کمیته امداد آشنایی داشتم و می‌دانستم این نهاد درزمینه های معیشتی و شغلی به افراد نیازمند کمک می کند، به همین خاطر ضمن مراجعه به کمیته امداد از آنان خواستم فقط درزمینهٔ پرداخت تسهیلات اشتغال همکاری لازم را با من داشته باشند چراکه نمی‌خواستم تحت پوشش کامل این نهاد قرار بگیرم و شرایط سنی و جسمانی‌ام هم اقتضای این کار را نمی‌کرد که درنهایت مسئولان حوزه اشتغال کمیته امداد آبدانان ضمن ارائه مشاوره‌های شغلی با پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی به من موافقت نمودند.
وی ادامه داد: با دریافت 15 میلیون تومان وام از کمیته امداد و بعد از دریافت این تسهیلات، اقدام به ایجاد کارگاه نجاری کردم که در همان اوایل به خاطر اینکه محل کسب‌وکارم هنوز برای مردم ناشناخته بود مشتری‌های چندانی نداشتم.
زینی وند در ادامه می‌گوید: در همین روزها اما افرادی بودند که از نحوه کار و مهارت من اطلاعات کافی داشتند و برای دادن سفارش محل کسب‌وکارم را پیداکرده و از مشتری‌هایم شدند.
خلاقیت در کار باعث شد کسب‌وکارم رونق بگیرد
این کارآفرین آبدانانی به گفته خودش در دوران مدرسه و تحصیل چه دوران ابتدایی و یا راهنمایی درزمینهٔ هنر و طراحی و نقاشی از دانش آموزان ممتاز بوده و معلم‌ها همیشه از کارش راضی بودند بنابراین این نوع خلاقیت‌ها توانستند چراغ راهی برای موفقیت‌های شغلی‌اش شوند.
وی می‌گوید: با توجه به اینکه در سطح شهرستان کارگاه‌های دیگری درزمینهٔ ساخت کابینت و کارهای چوبی فعالیت داشتند به این نتیجه رسیدم که جهت موفقیت در کارم و رقابت با دیگران در این عرصه باید متفاوت‌تر از دیگران کارکنم و تصمیم گرفتم در این زمینه از خلاقیت‌های هنری درزمینهٔ طراحی و تولید بهره‌گیری کنم و همین کار هم باعث موفقیت‌های شغلی‌ام شد و توانستم مشتری‌های زیادی داشته باشم.
زینی وند ادامه داد: در مدت‌زمان نه‌چندان زیادی مردم از کارم رضایت بسیار پیدا کردند و مشتری‌هایم آن‌چنان زیاد شدند و سفارش‌های کاری‌ام آن‌قدر زیاد شد که توانستم افراد دیگری را در کارگاهم استخدام و به‌کارگیری کنم که در این زمینه 5 نفر را که از افراد نیازمند بودند را مشغول به کارکردم.
ایجاد شعبه‌های نجاری برای کارگران و کارآموزان خودم
موفقیت‌های زینی وند درزمینهٔ های شغلی به همین‌جا ختم نشد و وی دوست داشت کارگران و شاگردانش نیز درزمینهٔ مای شغلی موفق شوند،این کار شاید در دنیای تجارت و اقتصاد رقابتی امروز که از دور خارج کردن رقیبان سیاست اصلی به‌حساب می‌آید موردتوجه کارفرمایان نباشد اما زینی وند پیشرفت کردن هم شاگردانش را مقدم‌تر بر سودجویی‌های شخصی می‌داند به همین خاطر وقتی سطح توانایی و خلاقیت شاگردانش به سطحی رسید که آن‌ها نیز می‌توانستند خود به‌تنهایی صاحب شغل مستقل شوند به آنان پیشنهاد راه‌اندازی کارگاه مستقل می دهد و دو نفر از شاگردانش با دریافت وام از کمیته امداد صاحب کارگاه کابینت سازی می‌شوند.
این کارآفرین آبدانانی که هم‌اکنون از طریق این کارگاه ماهیانه 10 میلیون تومان درآمد دارد در ادامه دو نفر دیگر از نیازمندان جویای کار را نیز به‌کارگیری کرده و هم‌اکنون تعداد پنج نفر کارگر به همراه وی مشغول به کار هستند که بیمه تأمین اجتماعی این افراد نیز ماهیانه پرداخت می‌شود.
تجهیز این کارگاه نجاری به دستگاه‌های مدرن امروزی یکی دیگر از اقداماتی است که آقای زینی وند آن را انجام داده که به قول خودش هم‌اکنون بیش از 100 میلیون تومان وسایل و دستگاه‌های نجاری در کارگاه وی وجود دارد و این کارآفرین به خاطر دارا بودن کارگاهی بزرگ در صورت کمک‌های مالی بیشتر می‌تواند با گسترش کارگاه خود افراد بیشتری بخصوص از بین مددجویان کمیته امداد را به کار بگیرد.
گزارش : حشمت اله کرمی نژاد

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۴۵۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید