دکمه موبایل منو

جزییات خبر

یکشنبه / ۲ دی ۱۳۹۷ / ۱۴:۲۴
سرویس : ایلام
کد خبر : ۱۶۵۷۷۶
گزارشگر : ۱۰۰
گزارش:

رازها و نیازهای کهن‌سال‌ترین مددجو و سالمند ایلامی

(یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷) ۱۴:۲۴

هم‌اکنون تعداد بیش از 30 سالمند بالای 100 سال سن در استان ایلام از حمایت‌های کمیته امداد برخوردار هستند که امان اله زرین جویی یکی از این سالمندان است.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام در سفر خود به بخش ماژین شهرستان دره شهر  که به همراه مدیران و معاونان این نهاد صورت گرفت از تعداد 25 روستا بازدید و از حدود 100 خانواده مددجو بازدید کردند.
دریکی از این بازدیدها که در روستای میدان خلف ماژین صورت گرفت وی به دیدار مددجوی سالمندی رفت که گفته می‌شود کهن‌سال‌ترین و یا حداقل یکی از چند مرد کهن‌سال استان ایلام و کشور است.
امان اله زرین جویی همان‌طوری که شناسنامه‌اش نشان می‌دهد متولد 1274 هجری شمسی و مردی 123 ساله است و البته مردی خوش‌مرام، خوش‌صحبت و دوران‌دیده که نوع برخورد بسیار محترمانه و ایلیاتی‌اش خود بیانگر این خصلت‌های وی بود.
دیدار با این سالمند اگرچه که بسیار کوتاه بود اما در همین دیدار کوتاه چنددقیقه‌ای از رفتار متواضعانه و البته زندگی محقرانه‌اش بسیار آموخیم.
امان اله زرین جویی در یک‌خانه چوبی قدیمی زندگی می‌کرد، اما یک‌خانه نوساز و تقریباً تکمیل‌شده امروزی که با همکاری کمیته امداد و بنیاد مسکن ساخته‌شده بود نیز در کنار خانه قدیمی‌اش بود که همین موضوع باعث شد که مدیرکل کمیته امداد از خانواده‌اش دلیل نرفتن به خانه جدیدشان را جویا شود.
یکی از فرزندان این مرد کهن‌سال که در خانه حضور داشت دلیل این کار را نداشتن وسایل موردنیاز زندگی‌شان برای رفتن به خانه جدید عنوان کرد. این در حالی بود که خود این مرد کهن‌سال در پاسخ به مدیرکل کمیته امداد که از وی خواست نیازهای ضروری زندگی‌اش را عنوان کند متواضعانه می‌گفت: به هیچ‌چیز نیاز ندارم و از زندگی راضی هستم.
بااین‌حال ضیاء رضایی مدیرکل کمیته امداد ایلام به فرزندش گفت: قبل از اینکه سرمای زمستانی غافلگیرشان کند به خانه جدیدشان اسباب‌کشی کنند و به مسئولان کمیته امداد دره شهر گفت که وسایل موردنیازشان برای رفتن به این خانه ازجمله یک دستگاه یخچال، یک دستگاه بخاری گازی، دوتخته فرش و چندتخته پتو در اسرع وقت برایشان تهیه کنند. در همین دیدار از طرف مدیرکل کمیته امداد مبالغی هم کمک نقدی به وی اهداء شد.
امان اله دو زن داشته که اکنون هیچ‌کدام از آن‌ها در قید حیات نیستند. از این دوتا زن دارای 13 فرزند است که البته سه فرزند بزرگش که از زن اولی‌اش بوده‌اند به خاطر کهن‌سالی از دنیا رفته‌اند.
فتح اله زرین جویی متولد 1352 و نهمین فرزند امان اله از زن دومش است که به قول خودش تمام زندگی خود را وقف مراقبت از پدرشان کرده است و خودش همچنان مجرد است.
فتح اله در مورد پدرش می‌گوید: وی در عمرش همواره خوش‌صحبت و مردم‌دوست بوده و همواره از مناطق مختلف دارای مهمانانی بوده و با همه آن‌ها باکمال احترام برخورد داشته است.
مدیرکل کمیته امداد در این دیدار بابیان اینکه حمایت از سالمندان و خدمت به آنان یکی از مهم‌ترین وظایف کمیته امداد است می‌گوید: هم‌اکنون تعداد بیش از 30 سالمند بالای 100 سال سن در استان ایلام از حمایت‌های کمیته امداد برخوردار هستند که امان اله زرین جویی یکی از این سالمندان است.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۳۷۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید