دکمه موبایل منو

جزییات خبر

شنبه / ۹ تیر ۱۳۹۷ / ۰۹:۴۶
سرویس : ایلام
کد خبر : ۱۶۲۷۰۰
گزارشگر : ۱۰۰

یک رویداد معمولی در تهران و 9 سال امدادگری داوطلبانه در ایلام

(شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷) ۰۹:۴۶

این نیکوکار تهرانی علاوه بر اینکه سرپرستی از 30 خانواده نیازمند ایلامی را عهده‌دار است و ماهیانه به این افراد کمک می‌کند مجموعه ای از فعالیت‌های گوناگون در زمینه‌های آموزشی، اشتغال و خدمات‌ حمایتی هم دارد.

 حاج جعفر کاویانی یک نیکوکار برجسته و یکی از کارخانه‌داران تهران است که سالهای سال است که بخشی از زندگی‌اش را به نیکوکاری و فعالیت‌های داوطلبانه امدادگری و کمک به نیازمندان اختصاص داده است.
به گزارش سایت خبری کمیته امداد، این حامی نیکوکار حدود 9 سال پیش توانست در پی یک رویداد ساده و معمولی با شرکت در طرح اکرام سرپرستی تعدادی از ایتام استان ایلام را عهده‌دار شود و بعددها نیز با سفر به مناطق محروم استان ایلام تعداد افراد موردحمایت خود را به بیش از 30 خانوار افزایش دهد.
وی در طول فعالیت‌های زندگی‌اش و قبل از اینکه حامی ایتام ایلامی شود فعالیت‌های نیکوکارانه زیادی انجام داده است، خانه بهداشت ساخته است، بعد از مرگ پدرش تصمیم می‌گیرد یک مدرسه را به نیابت از وی بسازد، پس از آن هم مدرسه دیگری را به نیابت از خواهرشان می‌سازد و علاوه بر ساخت آن مدرسه، به مسائل فرهنگی آن مدرسه و بچه‌هایی که در آنجا تحصیل می‌کنند هم بپردازد.
جعفر کاویانی ساکن تهران است و تحصیلات عالیه هم دارد. وی دارای مدرک مهندسی شیمی است و همین امر باعث شده متناسب با مدرک تحصیلی‌اش فعالیت شغلی‌اش را هم دنبال نماید. او هم‌اکنون صاحب یک کارخانه رنگ‌سازی در اطراف تهران است و افراد زیادی را در این کارخانه اش به کار گرفته است.
کاویانی که از سال 89 در استان ایلام در زمینه کمک به نیازمندان و ایتام مشارکت می‌کند پیش از آنکه در این زمینه وارد عرصه شود همان‌طور که خودش می‌گوید: وفات یکی از بستگانش باعث شد که در امر مدرسه‌سازی شروع به فعالیت نمایند و در این مدت از خیران مدرسه‌ساز بوده است اما بعدها یک اتفاق معمولی دیگر باعث شد که برای سرپرستی از ایتام و نیازمندان به یکی از مراکز جذب حامی وابسته به کمیته امداد در تهران مراجعه کند. جایی که وی در آن موقع مراجعه کرده بود مربوط به جذب حامی برای ایتام استان ایلام بود که در همان مراجعه با گوشه‌ای از محرومیت‌های استان ایلام آشنا می‌شود.
وقتی شناخت از ایلام همچنان به سالهای جنگ برمی‌گردد
وی ابتدا با مشارکت در طرح اکرام سرپرستی یک کودک یتیم را در شهرستان چرداول استان ایلام عهده‌دار می‌شود و بعدها با علاقه‌مند شدن به این کار تعداد افرادی را که در شهرستان چرد اول استان ایلام عهده‌دار می‌شود به 30 نفر یا 30 خانوار می‌رساند.
سرپرستی از کودکان ایلامی و علاقه‌مندی به رفع مشکلات این نیازمندان و آشنایی با زندگی‌شان باعث شد که بعدها برای نخستین بار به استان ایلام سفر کند.
وی در این باره می‌گوید: شناختی که من قبل از این سفر از استان ایلام داشتم مربوط به سالهای دفاع مقدس و دوران جنگ بود و می‌دانستم که استان ایلام با داشتن مرز مشترک طولانی با کشور عراق از آوردگاه‌های اصلی دفاع مقدس بوده است.
بعد از جنگ هم تبدیل‌شدن استان ایلام به دروازه عتبات عالیات به خاطر مرز بین‌المللی مهران باعث شد شناخت بیشتری از استان ایلام پیدا کنم و زمانی که حامی تعدادی از ایتام این استان شدم بسیار علاقه‌مند شدم که شناخت بیشتری از این استان خصوصاً موضوع محرومیت آن پیدا کنم و چنین شد که به استان ایلام سفر کنم.
سفر به روستاهای استان ایلام برای آشنایی با میزان فقر و محرومیت این استان
جعفر کاویانی با سفر به استان ایلام به شهرستان چرداول و روستاهای این شهرستان و جایی که محل زندگی کودکان یتیمی است که سرپرستی آن‌ها را عهده‌دار شده است سفر می‌کند و با نحوه زندگی این خانواده‌ها و البته مشکلات آن‌ها آشنا می‌شود.
وی در این باره می‌گوید: با هم‌نشینی با این کودکان و خانواده‌هایشان متوجه شدم که چقدر این استان محرومیت دارد و چقدر سطح نیازهای این خانواده‌ها و توقعاتشان محدود است.
کاویانی بعدها به خاطر سرپرستی از این ایتام و علاقه‌مند به مشارکت بیشتر در رفع نیازهایشان دفعات بیشتری به این استان سفر می‌کند. در لابلای همین سفرها با مسئولان کمیته امداد استان ایلام هم نشست‌هایی را برگزار می‌کند و پیشنهاد‌هایی را برای کمک بیشتر به خانواده‌های نیازمند مطرح می‌کند که مورد استقبال مسئولان کمیته امداد ایلام قرار می‌گیرد.
خدمت‌رسانی به محرومان چرداول از کمک‌های ماهیانه تا فعالیت‌های آموزشی و اشتغال‌زایی
این نیکوکار تهرانی علاوه بر اینکه سرپرستی از 30 خانواده نیازمند ایلامی را عهده‌دار است و ماهیانه به این افراد کمک می‌کند مجموعه ای از فعالیت‌های گوناگون در زمینه‌های آموزشی، اشتغال و خدمات‌  حمایتی هم دارد.
جمشید زادی بیان کرد: این نیکوکار هم‌اکنون به‌حساب هر یک از این ایتامی که سرپرستی‌شان را عهده‌دار شده است ماهیانه به‌صورت میانگین 100 هزار تومان واریز می‌کند که البته کمک‌های وی به این خانوارها صرفاً همین کمک‌های نقدی ماهیانه نیست.
وی افزود: این خیر نیکوکار درزمینهٔ ساخت و بهسازی مسکن این خانواده‌ها، خدمات آموزشی و فرهنگی، اعزام مددجویان به اردوهای زیارتی مشهد، کمک به اشتغال خانواده‌ها و موارد دیگر هم مشارکت می‌کند.
استخدام نیازمندان ایلامی در کارخانه تولید رنگ
رئیس کمیته امداد چرداول گفت: به‌عنوان مثال در زمینه اشتغال مددجویان وی تعدادی از افراد بیکار از همین خانواده‌های نیازمند چرداولی را در کارخانه رنگ‌سازی‌اش در حوالی تهران مشغول به کارکرده است.
وی ادامه داد: این نیکوکار در زمینه آموزش‌های شغلی هم فعالیت داشته و توانسته است در زمینه‌هایی همچون خیاطی دوره‌های آموزشی برای دختران مددجوی جویای کار راه‌اندازی کند و پس از آموزش نیز ابزارهای شغلی موردنیاز همچون چرخ‌خیاطی برای آنان خریداری و نسبت به راه‌اندازی کارگاه‌های شغلی برای این افراد اقدام نماید.
در برخی موارد هم کمک‌های نقدی برای راه‌اندازی مشاغل کوچک همچون بسته‌بندی و پاک کردن سبزی، آموزش پرورش زنبورعسل و یا خرید دستگاه‌های جوجه‌کشی برای پرورش مرغ خانگی به دیگر خانواده‌ها پرداخت کرده است.
جمشید زادی در ادامه گفت: این نیکار توانسته در مدتی که سرپرستی ایتام این شهرستان را عهده‌دار بوده نیکوکاران دیگری را نیز با خود همراه و آنان را برای حضور در استان ایلام و کمک مالی به نیازمندان این استان ترغیب کرده و در فعالیت‌هایی که در این شهرستان برای نیازمندان دارد مشارکت دهد.
وی ادامه داد: در زمینه خدمات فرهنگی وی گاهی وقت‌ها با هزینه افراد این گروه نیکوکار، اردوهای زیارتی به مقصد شهر مشهد از بین همین خانواده‌های نیازمند را برگزار نماید که در بعضی موارد تا هشتاد نفر را هم به اردوی زیارتی فرستاده است.
 در مواردی هم شاهد مشارکت وی در برگزاری کلاس‌های آموزشی برای مددجویان این شهرستان و یا دیگر برنامه‌های مذهبی و یا اطعام خانواده‌های نیازمند بوده‌ایم.
به‌عنوان‌مثال در رمضان امسال مبلغ پنج میلیون تومان را برای افطار خانواده‌های نیازمند اختصاص دادند و تعداد زیادی نیز سبد غذایی برای محرومان این شهرستان تدارک دیده‌اند. در این 9 سال گذشته هم بارها اتفاق افتاده که کالای خانگی برای خانواده‌های نیازمند شهرستان چرداول تدارک ببینند و درب منازلشان خود شخصاً به آن‌ها تحویل دهد.
برنامه‌های جدید برای ادامه فعالیت‌های امدادگری داوطلبانه در ایلام
کاویانی در سال گذشته این فرصت را هم پیدا کرد که در حادثه دردناک زلزله استان کرمانشاه و شهرستان‌های مرزی این استان به یاری مردم زلزله‌زده این شهرستان بشتابد و به حادثه دیدگان کمک کند.
وی در این حادثه با کمک نیکوکاران دیگری که همراه وی هستند توانستند کمک‌هایی به ارزش 100 میلیون تومان فراهم و از طریق کمیته امداد شهرستان چرداول به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ارسال نمایند.
این نیکوکار تهرانی برای مشارکت بیشتر در کمک به نیازمندان ایلام علاوه بر کمک‌هایی که همچنان در جریان است برنامه‌های جدیدی نیز برای آینده دارد.
یکی از برنامه‌های وی این است که پیشنهاد داده است چنانچه شهرداری‌های ایلام و یا سرابله نسبت به خرید تولیدات کارخانه رنگ‌سازی وی اقدام نمایند همه عایدات مالی حاصل از فروش این محصولات را درزمینهٔ کمک به نیازمندان این شهرستان‌ها هزینه کند.
نیکوکاری حال ما را دگرگون می‌کند
کاویانی بر این عقیده است که ما همه ایرانی‌ها یک خانواده هستیم و دردها و خوشی‌های مشترک داریم بنابراین کمک به هریک از این افراد کمک به اعضای یک خانواده است.
وی در ادامه با عنوان اینکه حال روحی ما متأثر از فعالیت‌هایی است که در طول زندگی‌مان انجام می‌دهیم می‌گوید: بی‌تردید اگر ما کار خوب و فعالیت‌های نیکوکارانه انجام دهیم حال روحی ما هم خوب می‌شود وزندگی مان قطعاً بهتر می‌شود.
این نیکوکار از خصوصیات روحی‌اش این است که چندان علاقه‌ای به برشمردن کارهایی که انجام داده است ندارد و می‌گوید: هنر این است که ما فکر کنیم و ببینیم چه کارهایی هست که ما می‌توانیم انجام دهیم و توانایی انجام چه نوع کارهای خیری را داریم که انجام دهیم.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۴۲۲

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید